Jděte na to postupně

Téma změny životních návyků zpravidla vyplouvá napovrch několikrát do roka v podobě buď novoročních předsevzetí nebo třeba s nástupem plavkové sezony. A každý z nás už se v životě pokusil nějaký ten dobrý návyk do svého života včlenit. V minulém článku jsme rozebrali návyky jako takové, nyní se pojďme podívat na to jak, jak nepřepálit start a začít pomalu, ale o to efektivněji návyky budovat.

Podle vědeckých výzkumů mohu návyky, tedy drobné činnosti založené na každodenním opakování, zodpovídat až za 40 % našeho chování. Během života nasbíráme mnohé dobré, ale i špatné návyky.  A kde je vůle, tam je cesta, a tím pádem i prostor pro změnu.

Definujte si jasný a dosažitelný cíl

Nesnažte se změnit všechno najednou, tím byste si celé úsilí bezpečně zkazili. Každý neúspěch totiž posiluje negativní myšlení, a to nás velmi snadno svede z cesty za vytyčeným cílem. Marnými pokusy vyplývajícími z nereálných cílů si navíc můžete vypěstovat zbytečné bloky. Dejte si proto jasný, ale dosažitelný cíl. Napište si ho do diáře, doporučujeme používat motivační diáře Zotes, a rozvrhněte si jednotlivé kroky v rámci časové osy. Chcete uběhnout do roka maraton? Nemusíte ho uběhnout hned na poprvé, stanovte si například, že první měsíc uběhnete 2 km 3x v týdnu, další měsíc přidejte další 2 km a 3.měsíc už jste na 6 km. Za rok máte natrénováno na maraton. Počkejte na hezké počasí a pak zkuste co zvládnete. Druhý den to zopakujte a uvidíte.


Všechno je otázkou motivace

Výzkumy ukazují, že vůle je jako sval. Dá se tedy vytrénovat, ale pokud ji dlouhodobě přetěžujeme, nakonec vypoví službu. Navíc funguje ve výkonnostních vlnách, pozitivní chvíle pravidelně střídají propady. Pokud se tedy snažíte osvojit si nový návyk, buďte realističtí. Rozdělte si úkoly na menší kousky a ty důsledně plňte. Vtip je v tom, stanovit si zpočátku tak jednoduché kroky, že je zvládnete automaticky, i bez motivace. A buďte optimisti, uvědomte si, že každý začátek je těžký, a pokud vytrváte, občasné selhání nijak neovlivní váš dlouhodobý cíl.

I malá změna se počítá

Nejsnazší cestou ke změně je tedy začít malými cíli. Chcete jíst zdravěji? Co třeba pro začátek změnit jen jedno jídlo denně? Není třeba den ze dne přejít na drastickou dietu nebo úplně převrátit své dosavadní stravovací návyky. Cílem je nastavit takový systém, který pro vás bude dlouhodobě udržitelný. V praxi jde o drobné změny, které bez velkého úsilí zařadíte do svého každodenního fungování a které mají zároveň pozitivní vliv na váš život.

 

Přidejte nové návyky ke starým

Ideální variantou, jak do stávající rutiny vpašovat nové, pozitivní návyky, je přidat je na ty staré. Jak to myslíme? Určitě máte vybudovanou řadu každodenních návyků, které děláte naprosto automatizovaně. Může to být čištění zubů, ranní káva, protažení a další. Tyto návyky jsou velmi efektivní výzkumů lze do této neuronové struktury pevně zapsané ve vašem mozku něco přidat mnohem snáz, než když začínáte úplně od nuly. Říká se stohování a v praxi to vypadá třeba tak, že před ranní kávou si dáte 10 dřepů. Jak jednouché.