Jak efektivně plánovat aneb tajemství ovládání času

Také se vám zdá, že máte málo času? Rozdělit čas správně mezi práci, rodinu, koníčky, odpočinek… Zdá se to být skoro nemožné. Však také mnoho odborníků, ale i neodborníků tvrdí, že vás to za nemalé peníze naučí. Probíhají všemožné kurzy a školení, na kterých se předává tajemné kouzlo, které vám konečně umožní plánovat čas efektivně. Podle nás to tak tajemné není, proto vám nabízíme pár tipů, jak to děláme my v Zotesu.

Plánujte

Plánování totiž šetří čas. Věděli jste, že 1 minuta plánování ušetří 10 minut práce? Je to tak! Proto máme v Motivačním diáři Zotes prostor pro plánovaní dlouhodobých i krátkodobých aktivit. Plánujte dny, týdny, měsíce i roky. Na začátku každého dne či jiného období si zapište nejdůležitější úkoly. U každého z nich se zamyslete nad tím, kolik času budete potřebovat na jeho splnění. Úkoly si můžete řadit od nejdůležitějších až po ty méně důležité.

Nikdy ale neplánujte svůj čas na 100 %

Když to uděláte, můžete si být jistí, že ráno nenastartujete auto, zavolá vám tchyně a bude si chtít minimálně hodinu povídat, nebo nastane jiná katastrofa, která vám plány zhatí. Naplánujte si zhruba 70% vašeho pracovního dne.

Komunikujte efektivně

Také neustále kontrolujete mail nebo telefon? Vyhraďte si například 3x denně čas, kdy maily a zprávy zkontrolujete a tyto časy dodržujte. Máte pocit, že některé věci se dají jednodušeji vyřídit po telefonu? Udělejte to, ušetříte spoustu času, a navíc komunikace napřímo je mnohem efektivnější.

Neprokrastinujte na internetu

Největší zabiják času je brouzdání po internetu, na každém kroku totiž číhá past v podobě produktů, které nás zajímaly. Abyste vzali reklamám nejsilnější zbraň, zkuste vyhledávat nutné informace v anonymním režimu. Ten nezná vaši digitální stopu a reklama tak nebude cílená a nebude tolik odpoutávat vaši pozornost.

Multitasking je ztráta času

Mluví se o tom, že některé ženy se dovedou soustředit na více věcí najednou. My v Zotesu samozřejmě nepochybujeme o tom, že je to možné, protože možné je opravdu vše. Ale pro jistotu, berte věci popořadě. Pokud chcete úkol splnit pořádně, je nutné se na něj plně soustředit. Pokud děláte více věcí najednou, mozek se na ně nezvládne plně soustředit. Nebo vážně věříte tomu, že je možné učit se nový jazyk, přitom vyřešit matematickou a ještě sestavit s dítětem skládačku?

Náročné plány si rozdělte na menší části

Bude se vám lépe pracovat, pokud vaše plány rozdělíte do menších bloků. Vyhnete se problému odkud začít, také najdete rychleji řešení.  To samé platí i při plnění denních úkolů. Den si rozdělte do jednotlivých bloků a ty postupně plňte. Nezapomeňte na časovou rezervu pro neočekávané údalosti jako je výše zmíněný rozhovor s tchýní.

Tajemné triky s časem

Nastavte si termíny do kdy musíte vaše plány a úkoly splnit. Pokud jim nedáte časový rámec, možná je nedokončíte nikdy. Svůj osobní deadline si nastavte o nějaký čas dřív, podle nás je lepší mít rezervu pro strýčka příhodu. Pokud vás čeká nějaký nepříjemný nebo namáhavý úkol, dejte mu časovou dotaci. Můžete se věnovat například 1 hodinu denně až do doby jeho dokončení. Tuto určenou dobu nikdy nepřekračujte.

A nakonec se odměňte

Obzvláště za ty nepříjemné a obtížné úkoly. Po splnění úkolu si vyšetřete čas na přemýšlení a zhodnocování. Plánujte, přečtěte si odborný časopis nebo část knihy. Rozvíjejte své myšlenky, učte se nové věci, vzdělávejte se. A nezapomínejte odpočívat.